Keresés

Online jegyvásárlás

Emléktábla Barcsay Jenő tiszteletére a Csillaghegyi fürdőben

2025-03-22

A Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő és Székely Éva Uszoda dísze az úszómedence falán látható hatalmas mozaikpár, Barcsay Jenő festőművész alkotásai. A víz világnapjára készülve, 2025. március 21-én emléktábla állításával tisztelgünk a Kossuth-díjas művész előtt születésének 125. évfordulója alkalmából.

Köztudott, hogy művészeti alkotások nemcsak múzeumokban láthatók, számos közintézményben helyet kaptak többek között falfestmények, domborművek, mozaikképek is. A hely lehet színház, mozi vagy könyvtár, de éppen így városháza, kórház vagy egy uszoda. Így nem meglepő, hogy a Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő és Székely Éva Uszoda versenymedencéje melletti falat két nagyméretű mozaik díszíti. Alkotójuk Barcsay Jenő Kossuth-díjas festőművész, grafikus, művészpedagógus, tanár, akinek születése 125. évfordulóját ünnepeljük az idén.

Az egész éven át tartó „Barcsay 125” programsorozat részeként a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt., a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány, valamint Kónya Márta és Kónya Ferenc, Barcsay Jenő jogörökösei közösen emléktáblát helyeznek el a hazai művészélet kiemelkedő alakjának tiszteletére. Az emléktábla az 1974-ben eredetileg az Újpesti fürdőbe készült, majd annak lebontását követően a Csillaghegyi fürdőbe áthelyezett Térritmus I–II. mozaikalkotások mellett kap méltó helyet.

Március 22-én ünnepeljük a víz világnapját, az ez alkalomból tartott emléktábla-avató eseményen részt vettek Kónya Márta és Kónya Ferenc, Barcsay Jenő jogörökösei, a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, Budapest Főváros III. Kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat, Szentendre Város Önkormányzata és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezetői.

A mozaikok sorsáról
Az Újpesti Gyógyfürdő és Uszoda számára készítette Barcsay Jenő Térritmus I–II. műveit. A muranói üvegből alkotott monumentális mozaikok túlélték az újpesti fürdő bezárását, majd lebontását. A páratlan érték megmentése egy példaértékű összefogásnak köszönhető. A mozaikképek számára a művész jogörökösei és a Barcsay Képzőművészeti Alapítvány közbenjárásával új helyszínt találtak. Így 2017-ben Filó Mihály restaurátor és csapata az eredeti helyéről szakszerűen leválasztotta az alkotásokat a mintegy 55 négyzetméternyi felületről. A mozaikpár az akkor újjáépülő Csillaghegyi fürdő fedett uszodájában kapott helyet 2018-ban, és azóta is itt csodálhatja meg nap, mint nap többszáz gyermek és felnőtt.

Fotó: ÉnBudapestem/Merész Márton

 

Kapcsolódó tartalmak:
Óbuda.hu: Emléktábla-avatás
Óbuda.hu: Barcsay Jenő festőművész

 

Kapcsolódó galériák